C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

If you borrow $3,000 on an 8% discounted loan for 9 months, how much will you actually receive?
Qual é o principal objetivo do texto? a) to encourage kids to spend time on outdoor activities b) to show the number of hours a weej kids spend on outdoor activ
Blaize is filling a 20,000-gallon swimming pool. If 7040 gallons have already been filled, and the water is entering the pool at 720 gallons per hour, how much
At an office store, pens are sold by the box with 15 pens per box. The store has 232 boxes to sell. How many pens does the store have to sell? Enter your answer
Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips
Find the total surface area of this prism where the cross-section is an isosceles triangle.
solve for x 6000=-2x^2+20x-42
Need answer ASAP please!! Will give brainliest! Solve each equation by taking square roots. 1. 6r^2=-108 2. 9p^2-8=-58
_____ are lines that are neither parallel nor intersecting.
Answer ASAPWhich is a y-intercept of the graphed function?A. (-9,0)B. (-3,0)C. (0, -9)D. (0, -3)​