mendozac33 mendozac33
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?

Respuesta :

geerky42
geerky42 geerky42
  • 04-05-2018
So you just need to divide the cost of 12 pack of soda by 12 pack of soda.

That would be $3.75 / 12 = $0.3125

So answer is $0.3125 per can of soda or you can round it to approximately $0.31 per can of soda.

Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

a single general ability that influences all areas of intellectual functioning is called the
how to do this question?
what is the correct definition of suffrage
what process is responsible for the independent assortment of alleles?
which energy transfer is least likely to be found in nature ? A- consumer to consumer B- producer to consumer C-host to parasite D- predator to prey
another word for important
how many bones in human body
what is soft money and why is it controversial
x1÷45 ×6÷7×78÷98÷7 ÷89 ×19 =
Muhammad Ali conquered all of the following nations, except________. a. Sudan b. Arabia c. Syria d. Iran