awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
The Commissariat established by Frederick William in Prussia became A. the overseer of the army. B. an agency of civil government. C. both a military and civil
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
What are the characteristics of mass culture?
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)