tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Explain how a species can evolve through natural selection.
After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
What is biogeography and what does it provide?
Determine whether the sequence coverage or diverges. If it converges, give the limit. 48, 8, 4/3, 2/9, ...
How did scientists discover the common structure of cells?
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?