valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

as you are leaving a building, the door opens outward. if the hinges on the door are on your right, what is the direction of the angular velocity of the door as
what does cake by the ocean mean
The local middle school is having a fundraiser for a trip to Washington DC. Randy wants to earn $125 towards the trip, but he has only 5 days to earn the money.
what state has a capital named for the seventh president, old hickory?
symptoms of mono in adults
When a pathogen, or infectious agent, invades an organism, which cells produce antibodies to fight infection? A) red blood cells
the benefits of apple cider vinegar
how to get rid of alcohol breath
tectonic plates definition
how to color eggs with food coloring