Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

each can of paint will cover 450 tiles. Augustin is painting 300 tiles in his bathroom, 675 in his kitchen, and 100 in his hallway. how many cans will je need t
How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation? The new plan of government centralized power in the federal government at the
Order from greatest to least 2.007; 2.714; 2.09; 2.97
A car loses 15% of its original value each year. After one year a car has a value of 13,600. What is the original value of the car??
Which achievement was Giovanni Caboto, also known as John Cabot, known for? A. He reached North America before Columbus but was unable to prove that he had foun
what is the expanded form of 0.78
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question
Name two different numbers that round to 8.21 when rounded to the nearest hundredth
How do you solve the answer to this -6(-3)(-2)
A certain vehicle can travel 483 miles on 14 gallons of gasoline. Determine how many gallons of gasoline this vehicle will need to travel 600 miles. Round to th