kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Is my math answer correct or no?
Which statement describes the availability of carbon in the ocean and its use by marine processes? A. The ocean is a carbon sink, with carbon being utilized b
Why is a small crescent of light often observed on the moon when it is exactly in the new phase?
NASA blew us space geeks out of the water and into the stratosphere when they announced that one of Jupiter’s moons could be capable of sustaining life. What’s
Which example is the best for propaganda
how did isaac newton contribute to our society
In an attack known as ____, valid protocol packets exploit poorly configured dns servers to inject false information to corrupt the servers' answers to routine
Describe an ethical dilemma table to an employee’s behavior at work or work discipline
What is the name of the technique used to open the airway of an unresponsive, non-breathing guest?
Which best describes the reticular formation of the brain? it is primarily responsible for learning and emotional experience it integrates information from all