chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

What element is in period 4, group 12?
What is the slope of the line passing through the points (2,-5) and (4, 1)? A 5/4B 3 C 2 D -4/5​
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
4000+48 yygttccrcrccr
In this type of governance the power is in the hands of one person​
2/3m^5 - 5/7m^5n^8 I need an explanation of this problem.
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2
Write 0.65% as a fraction in simplest form.