dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

y= [tex] \sqrt{2} [/tex], y=2, x=0(a) the x-axis(c) the y-axis(b) the line y = 2(d) the line r = -1​
Which of the following explains why selection can cause populations of organisms to change? a. It teaches organisms how to survive better in their environments.
Please help, I don’t understand it so explain don’t just put the answer if u can lols
Q1. (a) A car accelerates at a constant rate of 1.83 m/s? along a flat straight road. The force acting on the car is 1.870 KN. Calculate the mass of the car. G
What proof is there that pizzlies can be fertile?
please help i will gove you brainliest if you show explanation ​
Can any experts help me?? Solve for x° and y°. Easy for anyone.
6. The motivation people feel to buy a product​
How did the language change in the comic Persepolis? The title is Persepolis
work progress administration = relief , recovery or reform ?