daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

How did tools improve during the old stone age?
Describe the pros and cons of the treatments used on sickle cell anemia patients
If 200.0 g of copper(II) sulfate react with an excess of zinc metal, what is the theoretical yield of copper?
Which is the best strategy to follow when you write a report or an essay? A. Revise it over and over for at least three or four years. B. Work on it over a seve
It takes Juwan exactly 35 minutes by car to get to his grandmother's the nearest parking area is 4 minute walk from her apartment. One week, he realized that
how did Brian from the book hatchet get the idea to catch fish
A shopper thought shoes marked $40 the sales tax is 8% how much the shopper pay in all
which of the following correctly describes a gas a) the particles do not move b) the particles are closely locked in position and can only vibrate c) the partic
Analyze the extent to which political and economic changes reshaped american society between 1820 and 1848.
Choose the simple predicate in the following sentence. The men finished the game in a short time. A. finished B. game C. men D. time