Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

In your own words, how can we check that two polygons are congruent?
Were roman gladiators usually slaves or usually free men?.
In your own words is president Andrew Jackson constitutional or unconstitutional then explain in your own words
Which of the following is an example of an unethical sociological research practice? A. Using a control group and an experimental group during observation B. Co
19cm 20cm 25cm what is the area of this trapezoid
Why do we translate the code in mRNA during translation?.
A cell phone provider will allow you to pay for a new phone over time. They require a $50 initial payment and then charge $25 per month. If this situation were
divide the fractions whit whole nymber and simplify
How long does it take for a egg to be created
Erica and Amy started biking in the opposite directions at the same time from the same place. Erica biked at a speed of 6 meters per second and Amy biked at a s