nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Write the equation y=-1/2x+3 in standard form. how do I do this?
Solve. Y + 8/10 = 1 4/7 Y = 27/35 Y = 2 13/35 Y = 3/17 Y = 3/70
. Last month, a factory produced 800 television sets.This month, the same factory produced 1,064 television sets.The increase in production from last month to t
What is the product of (7 √8)(4 √5)?
Neptune is approximately 4.5 billion kilometers from the sun. What is this distance in AU? 0.3 AU 3.8 AU 30 AU 3 million AU
If an author wanted to write a book that showed the humor and the tragedy of life in a distant country, he or she would most likely write a/an A. satire.
Which of the images above demonstrate colleagues that are easy to get along with? a. i b. ii c. iii d. i, ii, and iii?
PLEASE HELP I NEED IT. (20 POINTS!) Question 13(Multiple Choice Worth 3 points) (Going Global LO 7 LC) The table below describes an international organization:
a piece of wire is 25 ft long and cut into pieces of different lengths all pieces that either 3 4 or 5 ft long if you cut two pieces of 5 how many pieces of 3 a
Describe the physical and cultural aspects of the North American Southwest.