herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

-2m + 4m + 5 = -3 Tell me what you did please!
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sa
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
3312 divided by 48 long division
there are 12 small gift bags .Each bag ca
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
By tradition, when does the presidential campaign begin?
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
what is the place underground where plates start to slip called.