jarisolivia jarisolivia
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes

Respuesta :

LegoDeYoda LegoDeYoda
  • 03-11-2015
For eight juice boxes, its 4$. Unit rate is how much for each juice box, so you just divide 4 by 8 and you get .50$
Algebra way: 8A=4 A=.50
Answer Link

Otras preguntas

how did the constitution fix the problems for no executive branch?
What is a way a cell is put together called?
Select the product of (7x - 2)(7x + 7).
How many $0.21 pencils can be purchased for $7.00? Show your work.
A cable is lifting a construction worker and a crate. The weights of the worker and crate are 965 N and 1510 N, respectively. The acceleration of the cable is
does 20 hundredths equal 2 thousandths
What are the steps to solve this?
make a short dialogue about the introduction!
What are the steps to solve this?
What activities can you do on Jupiter?!