ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What is 3 x (6+4) . can you make is specifc of how you solve it
Enrique earns 10 points for each question that he answers correctly on a geography test. Write an equation for the number of points, y, Enrique scores on the te
1. What new forms of writing have developed in our networked world, and how has our writing changed as a result? (10 points)
compare the word alleys and ponies how are they alike how are they different​
All living things are made of one or more cells. Question 4 options: True False
How many sugar-phosphate strands exist in each RNA molecule? A. 4 B. 3 C. 1 D. 2
Is storytelling and theatre an effective way to deal with trauma?
PLEASE HELP ITS URGENT 1. A polynomial expression is shown below. (mx + 8) (2x - 4) The expression is simplified to: -6x^2 + 28x - 32 what is the value of m?
Find the median of the set of data 34 36 30 37 40 30 42 ba37 b35 c36 d30
he influence of the Virginia Declaration of Rights can be seen in the __________ and the ___