kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

According to the international ice cream association, what is the most popular ice cream flavor in the u.s.?
Write the vertex and indicate if the graph opens up or down. y = 2x² + 8x + 3 A. (-2, - 5) up B. (-2, 5) up C. (-2, -5) down D. (2, 5) down
There are 21 children in Kathleen's class. 12 of the children are girls. How many children in her class are boys? Explain how you decided what number sentence t
If the humidity is 95% does that mean 95% of the air is water vapor?
francine runs 3 1/2 laps around a circular track the track diameter is 1/2 mile how far does francine runs
You want to securely erase data from your hard drive what can you use to do this and what is the process called
explain how you would find 36 x 3/4 mentally
How many nerve cells in the brain?
Sarah answered 85% of the trivia questions correctly. What fraction describes this percent
This is my question please choose a reasonable answer