ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

find the value of each variable
Please Help :( Why are cells to small 3.4.4
-2x-3y=-16; 5x+9y=40
a planet has been detected in a circular orbit around the star Rho1 Cancri with an orbital radius equal to 1.65 x 10^10 m. the orbital period of this planet is
Emma decides to go on a two week fasting in which , she will not eat anything until around 3 pm everyday.Will this practice make Emma to loose some weight ?If y
If f(x) = 9-2ļx +2|, find f(-7). O -15 O-1 • 1 O 19
find the l.c.m of x²+x, x²-1, x²-x​
Who employed the most slave traders and sellers? Select the best answer from the choices provided. A. European governments B. companies owned by European govern
L-shaped isoquants describe production systems in which inputs are perfect substitutes. Is this statement correct or not and why?
a retailer makes a profit of 5% by selling a fan for Rs 735 at what price did he purchase the fan​​