starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

carly spends 9 hours a day working her job. what percentage of her day does she spend at work?
Oslo is the capital of __________. A. Norway B. Denmark C. Spain D. Greece
In what year did FDR die? A. 1943 B. 1940 C. 1944 D. 1945
what is a sample that does not fairly represent the population
Seed leaves are called _____. cotyledons endosperm sepals tendrils
How did Renaissance art differ from earlier periods in terms of painting technique?
The three moods of a verb are: _____.
A centripetal force always causes a centripetal acceleration. True or False
People once believed that all planets and stars orbited around ____.
Which statement is not characteristic of a narrator? a. The narrator is the author's persona. b. The narrator is a character. c. The narrator is the writer.