lovefromapril lovefromapril
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

a school bake sale earned over $25 from selling cookies, which cost $3 each. how many cookies did they sell?

Respuesta :

hannah9miske
hannah9miske hannah9miske
  • 02-05-2017
They sold 8 cookies.
Answer Link
bcalle
bcalle bcalle
  • 02-05-2017
3x > 25
divide both sides by 3
x > 8.33 cookies
They had to sell at least 9 cookies.
Answer Link

Otras preguntas

what are interior angles
How do I model and solve algebriac expressions?
A company has fixed operating costs of $2,137.00 per month with a production cost of $15.15 per unit. If each unit brings $33.09 in revenue, which of the folowi
The price of a gallon of milk is 3.75. circle the price of milk rounded to the nearest dollar
What are the Holy Sonnets? A) nineteen poems about God B) John Donne’s poems, which contain metaphysical conceits C) John Donne’s body of work D) select poems c
A fluorine atom has 9 positive charge,9 negative charges and a mass of 19. Describe the structure of its atom. Help please.....I don't understand how do I have
Which region of the US did the spanish settle in
Write 796.384 in expanded form
Ex 9-9 Straight-line depreciation ObJ. 2 A refrigerator used by a meat processor has a cost of $48,000, an estimated residual value of $9,000, and an estimated
A circuit has a voltage of 24 V and a current of 40 mA. What is the power of the circuit? A. 6 W B. 9.6 W C. 6.24 W D. 0.96 W