MustaphaP643635 MustaphaP643635
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Notebook cost $2.50 and pens cost $0.75. The cost of n notebooks and p pens is 2.50n+0.75p.Find the cost2 notebooks and 4 pens3 notebooks and 5 pens

Respuesta :

AddileeO109260 AddileeO109260
  • 03-11-2022

Cost =2.50n + 0.75 p

n= number of notebooks

p = number of pens

2 notebooks and 4 pens

Replace n =2 , p=4 and solve:

C = 2.50(2) + 0.75 (4) = 5 +3 = $8

3 notebooks and 5 pens

Same process

C = 2.50 (3) + 0.75 (5) = 7.5 + 3.75 = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

Which is an example of radiation?
Predict the number of purple jellybeans in a bag of 200 jellybeans if a random sample of 25 resulted in 4 purple jellybeans.
7x 3 1/4 Answer fast or not idc i don't even want to do this
What enzyme catalyzes DNA transcription
Use the drop-down menus to complete these statements. Enzymes act as catalysis, coupling reactions with spontaneous reactions. This is important, because withou
A customer buys a different book for a selling price of 38$.The book is discounted 25%.The customer must pay 6% sales tax on the disocounted price of the book.H
why does water boil at 100° Celsius while hydrogen sulphide boils at 58 degrees Celsius? ​
Is ran a regular verb or irregular
If 43,560 square feet equals one acre, how many acres are in one square mile?
Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks. Lamar is comparing the cost of a fresh lobster di