a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Oxygen and nutrients are carried through the body by the lungs. please select the best answer from the choices provided t f
75 cents/hr 24 hours a day
what is the product of the binomial (x+4)(x+3)
the original price of a mountain bike was reduced by $125.the new discounted price is $479
By 1938, Jews in Nazi Germany were not allowed to work in the government or A.carry identification. B.live near other Jews. C.attend synagogues. D.attend schoo
The product of -8 and x is -96.
simplify −4(−y v)-4(5v−y)
if y=3x 2 find the value of y when x=-3
what is one benefit of using electronic sticky notes ?
in which phase of matter are the atoms closely packed but still able to slide past each other?