ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

At Hillsdale High School, 20 of the members of the women's track team compete in long-distance events and 12 compete in short-distance events. On the men's trac
If the number in the numerator of a unit rate is one what does this indicate about the equivalent unit rate
A plumber is fitting a water pipe that is 3\4 foot long on to a water pipe that is 2\12 foot long. How long will the finished pipe be?
Use the histograms to answer the question. How many more teenagers than adults have at least 600 songs on their music players?
Please help and show how to solve.. 2/3 y+1/6 y+y 7(x + y) - 7x
What rights did egyptian women have?
What caused protests in South Vietnam during the presidency of Ngo Dinh Diem? Diem started reforms that stripped power from the wealthy landowners. Diem began p
ABC Airlines has had delays on 18 of 126 recent flights. DEF Airlines has had delays 13% of the time. Which airline would you expect to provide more reliable se
what does v1 and v2 represent
how did Mendel cross-pollinate flowers