kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

How much work is done if you push a 200 N box across a floor with a force of 50 N for a distance of 20m
Electromagnetic induction is the production of a voltage across a conductor when it is exposed to a varying magnetic field. This process is essential in which
Mark Brainliest Which statement is true about the equation fraction 3 over 4z = fraction 1 over 4z − 3 + 5? It has no solution. It has one solution It has
What is the genotypes of tall humped camel?
How was New Orleanscaptured?​
A solar system has the four planets shown below. All of them have the same mass. Four circles labeled Planet A, Planet B, Planet C, and Planet D are shown insi
Which sentence is an example of imagery?
Read the following paragraph and answer the question. George Washington was born on February 22, 1732, in Westmoreland County, Virginia. Contrary to popular bel
The parabola y=x^2 is reflected across the x axis and then scaled vertically by a factor of 1/8. What is the equation of the new parabola?
What correction should be made in this sentence ?