samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

24 over 4 as a mixed number
Determine the total mass of I2 in 25 grams of this typical tincture of iodine.
solve the following system graphically using technology, verify the solution Y=36x - 75 Y= -49x - 66
language used for descriptive effect and usually is not literally true is called
The early Egyptians are thought to have used what type of scale?
At a local fitness center, members pay an $8 membership fee and $4 for each aerobic class. Nonmembers pay $6 for each aerobic class. For what number of aerobics
Before the introduction of the yellow crazy ant to Christmas Island, land crabs ate many plant seedlings on the forest, and the forest floor stayed relatively c
An atom of lithium-7 has an equal number of (1) electrons and neutrons (2) electrons and protons (3) positrons and neutrons (4) positrons and protons
In Percy Bysshe Shelley's "Ozymandias," what effect is created by the poet's use of phrases like "antique land," "shattered visage," and "ye Mighty"? A. They i
Orpheus's music was so compelling that even the ice-hard heart of Hades melted." What is the effect of the hyperbole as it is used here?