mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. Write down the name of another organism that you can think of that has structures suitable for the function, and describe how the structure and function work
You want to know whether the students in your school enjoy the school lunch. You survey every student in your class. Is this survey biased or unbiased?
Which of the following is the best definition of concept? Group of answer choices a rule of thumb for solving problems or making judgments a mental category use
What are the sections included within a business memo?
Carter Ian and Jaden walked at a speed of 36 m/min, 42 m/min, and 48 m/min respectively. Carter and Ian started walking from village x to village y at the same
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
The temperatures in Lahore during a particular week are 42, 37 , 42, 43 , 44, 41, 45.Calculate the range of the temperatures in Lahore during the week.
A same side interior angle of two parallel lines is 70° greater than the other same side interior angle. Find the measures of these two angles.
what are the values of x and z in the solution system of linear equations below? -3x-2y+4z = -16 10x+10y-5z=30 5x+7y+8z=-21
Please answer this correctly