kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a box that will hold exactly 567 of these cubes with 1/3 inch sides?
Which sentence uses the most precise language? With so many steps in the instructions, we didn't know what to do next. With multiple steps in the instruction
which is a quantitative method of data collection?
What are 5 consequences for drug use?
Which nutrient is the most difficult to break down and, thus, is generally used last for energy in the body? Water Carbohydrates Fats Proteins
Which of the following is a treaty to eliminate all trade barriers between Canada, Mexico, and the United States? a. APEC c. CARICOM b. MERCOSUR d. NAFTA
Three ratios equivalent to 12/28
In 1994, the trade deficit was over 150 billion dollars. True or False?
The revolution in English literature that logically resulted from the industrial revolution was _____. political industrial philosophical poetic
Which of the following is NOT an advantage of shopping at home? a. You avoid crowded stores and parking lots. b. You can order at anytime of the day or night.