schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

A proportion is two ratios that are not equal.
Which is an example of the expansion of the citizenship in the united states since its founding? A.) The Pell Grant made it easier for students to afford colleg
Type an equation for the line shown in the graph
A. Find the following measurements and indicate the reason or show your work B. Find the values of x and y. Show all your work.
the sum of 6 times a number and 5 is 2
1. Where is Timbuktu?​
Find the area 3.8cm and 6.1 cm
I need help ASAP with this question.
In Exercises 5-7, find all the exact t-values for which the given statement is true, 5. cos t= 1 6. sin t - 1/2 7. tan t = negative square root of 3
How does theme relate to a work of literature’s ability to persuade?