Sammccutchen026 Sammccutchen026
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52

Respuesta :

seeboo711
seeboo711 seeboo711
  • 03-03-2022

Answer:

17 ounce cereal

Step-by-step explanation:

It is only a 53. cent difference so the better option would be the 17 ounce bag

Answer Link

Otras preguntas

I don’t know how to identify this
What is a System Software ?
Opinion essay about the school system who is old fashioned and needs improvement
The type of leader who came to power in Greece around 600 B.C. was Answer :Just took the test c. tyrant. c. tyrant.
Write the coordinates of the vertices after a translation 4 units left and 2 units up
How did the Erie Canal impact the shipping and trading of goods and resources?
3 miles below sea level
Calculate the force of an 8kg object pushing up from the table
164 = 5x-7(4x-7) can you guys make the steps a little bit simpler? please and thank you <3
Combine the like terms to create an equivalent expression 5n+6+(-7n)