antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this question pls
Plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz pm help me plzplzplzpl
which of thw following is equivalent to √20?​
Luna lives in Houston, Texas, and wants to visit New Orleans during Mardi Gras. First, she asks her dad to buy her an expensive plane ticket so that she can vis
Can someone help me pls.... Describe the chemical structure of a carbohydrate?
Leroux Health Insurance is considering changing the options in one of their health care plans (Plan A) based on customer feedback that prescriptions and regular
On October 5, a pet store sold a kitten that subsequently died. On October 22, rabies wasdiagnosed in the kitten. Between September 19 and October 23, the pet s
Josh constantly complains about fatigue, muscle tension, and sleep problems. He is irritable, worries incessantly about little things that cause others in his f
How significant was the threat of Japanese spies on US soil In world war 2
In a ecosystem, sheep are grazing animals that eat grass and clovers. This interaction is called (mutualism, herbivore, commensalism). Sheep serve as food for b