ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Definition of challenges
what is the derivative of 2x^2
explain how you know to use a variable in an addition or subtraction expression
One third of a bird's eggs hatched. If 2 eggs hatched, how many eggs did the bird lay?
Which structures in the skin help to regulate body temperature? Check all that apply. a. hair b. sweat glands c. blood vessels d. nerves
Locate the complete adjective phrase and the noun modified. The vibrations of the passing freight trains damaged my aunt's china. Adjective Phrase: Modified Nou
34 points and easy 1. does this make sense James asked Jack if Alex and Tom always FOUGHT. I'm talking about past 2. Does it always have to be a present tense a
According to its periodic table entry, how many electrons does nitrogen have in its valence level?
what two numbers go into -40 and add up to -4
joelle would like to tip her hairdresser 20%. If her haircut was $38.00, which expression should she use to find the tip amount?