marilynirving19
marilynirving19 marilynirving19
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​

Respuesta :

kiannotti911
kiannotti911 kiannotti911
  • 04-02-2022
The answer would be 16 because 96 divided by 6 =16
Answer Link

Otras preguntas

Three cube-shaped boxes are stacked one above the other. The volumes of two of the boxes are 1,331 cubic meters each, and the volume of the third box is 729 cub
What is the slope of a line that is perpendicular to the line whose equation is 0.5x−5y=9
How many hours are in a year?
The Best Theme Park sold 130 tickets in an hour and made $5,300 from ticket sales. An adult ticket sells for $50.00. A child ticket sells for $20.00. Let x = t
Which strategy does the writer use to elaborate on the main argument
Something that can be observed, measured or changed WITHOUT altering the identity of a substance is called a(n) ______ property. physical observable chemical
which is greater 3/4 or 11/16? How can you be sure?
Latoya drove 585 miles in 9 hours. At the same rate, how many miles would she drive in 5 hours?
Pretty sure this is super easy I'm just an idiot pls help!
What age group shows the greatest occurence of PTSD sufferers