9002437 9002437
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs.Dawson spent 28 dollars for 8 notebooks

Respuesta :

KanineKare1
KanineKare1 KanineKare1
  • 02-02-2022

Answer:

I need more info but if your wondering how much each notebook cost the answer is

Step-by-step explanation:

So first we have to divide 28/8 beacuse thats how many over how much.
When we do it it becomes 3.5. Now this is our number but we must add a zero to the end, so now it $3.50. $3.50 for each notebook!


Hope this helps you, :3

Please consiter <3 me it helps me out a lot!

Answer Link

Otras preguntas

Alice and Shivani went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.75, a tuna sandwich for $7.20, and 2 glasses of lemonade for $1.30 each. The tax
From the observation deck of a skyscraper, Madison measures a 67^{\circ} ∘ angle of depression to a ship in the harbor below. If the observation deck is 1143 fe
i need help please , i dont get it
what is chlorine ..??​
Which of the following is an example of the Multiplication Property of Zero?​
HELP DUE IN 5 mins The company ordered boxes of concrete nails weighing 3.35 kgs each and a box of 2.5 kgs of screws. The eight construction workers each receiv
11. Where are subduction zones likely to form?
if a rat eats three apples and i add two and eat two how many would it be left.
How did President Johnson describe some of the challenges his students faced?
Find the area of the square The radius is 10