whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

5 letter word foramount of work done per second
Heterozygous genes will always display a dominant trait.
You own a beauty salon where you not only cut hair but you also sell hair products. You buy a dozen barrettes for $18.00 and then sell them in your store for $2
find the absolute value of each rational number |3.7|
What is the product of 3/5 of 10
If x= 0, 1, 2, and 3 and y=1, 1.5, 2, and 2.5, then what is the "y=" function?
Three sides of a regular polygon with 8 sides are chosen at random. Find the probability that, when these sides are extended, they form a triangle containing th
write 7340 in standard for
Around the year 1000, Songhai’s leader converted to _____________________________, but most of the people continued to worship ________________________________.
What cell is has Special vesicles containing enzymes