eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about weak bonds is correct?
doctor has ordered that a patient be given 20 g of glucose, which is available in a concentration of 70.00 g glucose/1000.0 mL of solution.What volume of solu
Why was Amendment 14 significant to citizens residing in the United States?
The most common reason that a consumer is refused a loan by a bank is __________.
Let f(x) = 3x + 2 and g(x) = 6x - 7. Find f(x) - g(x) Answer choices A.) 3x - 9 B.) -3x - 9 C.) -3x - 5 D.)2x - 1 very confused -_-
A wooden crate weighing 2 5/16 pounds contains grapefruit weighing 24 1/2 pounds. what is the combined weight of the crate and the grapefruit?
why is microbial life important
1. Explain how wavelength and frequency are important when determining the type of light. 2. What is the relationship between wavelength and frequency of light?
All animals are A) land-dwelling multicellular heterotrophs B) capable of walking on legs C) multicellular, heterotrophic and lack cell walls D) unicellular o
Equivalent fraction of 3/12