aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

An intense desire to be independent and free of foreign rule is
What is the structure of the middle ear?​
I need help with this question ​
PLEAS EHELP URGENT!What is a downside of nonprofit fitness centers? Very few people live near a nonprofit fitness center.Very few people live near a nonprofit
*Write a linear equation that goes through the points (-2,6) and (1,1).
if 2 sides of a triangle are 6 and 16, what is the range of the possible lengths of the third side?
what is the essence of studying Rizal's Law and his works?​
help meeeeeeeeeeee today
alguien que me pueda ayudar a hacer mi tarea !!!!d. En la granja de Don José debe entregar 325, 56 Kg de maiz para alimenter sus animales, pero recibieron ¿cuán
the prouduct of any two irrational number is​