kassyjay67 kassyjay67
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 600 grams of butter for $5.40, what is the unit price of butter per 100 grams?

Respuesta :

medranomildred29
medranomildred29 medranomildred29
  • 03-12-2021

Answer:

18

Step-by-step explanation:

you need to divide 100÷5.40

Answer Link
markferrero markferrero
  • 03-12-2021

Answer:

0.90

Step-by-step explanation:

Take the 600 and get rid of the zeroes and divide 5.40 by 6.

Answer Link

Otras preguntas

the wires inside a cable each have there own plastic insulation .why does the insulasion have diffrent colours
which is bigger 21/23 or 29/32
0.55% as fraction in simplest form
The process of spreading culture traits from one society to another.
Which property of addition is shown in the equation below? a+bi+0+0i = a+bi
How did shah Abbas help the safavid empire flourish
the product of w and 373
Which philosopher wrote that the purpose of government is to secure citizens' lives and property? A. John Locke B. Charles de Montesquieu C. Justinian D. Thoma
What is the mean to a math problem
What is the main difference between socialism and capitalism?