aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following correctly matches a property of an organic molecule with how that property helps the organic molecule function in living organisms? A.
What are the two reasons oxygen and carbon dioxide can move easily across the cell membrane?
Opposite sides of a rectangle must be parallel true or false
whose efforts in mexico helped start the green revolution
The chemical equation shows iron(III) phosphate reacting with sodium sulfate. 2FePO4 + 3Na2SO4 mc010-1.jpg Fe2(SO4)3 + 2Na3PO4 What is the theoretical yiel
Cola has a ph of 3.5. this means that it has an excess of _______ ions and would be called a(n)________.
Why is it important for leaders to demonstrate ethical conduct? And how did this person do so?
Livie suffered a stroke and cannot recognize her children or grandchildren. damage to her head may have resulted in
Solve and check the following equation algebraically. 1/2(x + 32) = -10
What were indulgences ? Why do you think they became so popular?