pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

In the expression x2 + 4x2 + 16x2, x2, 4x2, and 16x2 are examples of _____
When discussing solutions, the amount of solute dissolved in the solvent is important to know as it will affect the Colligative Properties of that solution. A s
How did the Lend-Lease A'ct benefit the Unifed Stätes? a. It enriched the U.S. economy through selling arms to the Allies. b. It lent the Allies American troops
Please help ASAP I need done. Thanks
What happened as nations competed to build strong economies and large empires in the period leading up to World War I? O Stronger economies brought relaxed trad
How are the mean and median affected when the value 5 is included in the data set belo 6, 9, 4, 3, 9, 3
Choose all expressions that are equivalent 1 (y + x) x+y x-y 0 (y + x) 0 + (y + x)
A rectangular prism measures 6 m long and 3 m wide. If the volume of the prism is 162 m*, what is the height of the prism
Oliver draws a straight angle, and then two rays to divide the angle into 3 equal parts. What is the measure of each smaller angle?
find the area of this triangle, round to the nearest tenth. I will give brainliest