We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which term gives the horizontal length of one cycle of a periodic function
True or false? Axon diameter and degree of myelination determine nerve impulse conduction velocity.
I have a question. I'm doing a project and want to see how many people would like dogs or cats please comment your answer and if you give me a reason i will giv
Need help don’t understand
Imagine you are a skeptic of Alfred Wegener. Write a one-paragraph statement to criticize his work. Your criticism must included challenges about: a. Why the
a direct variation includes the points (4,20) and (1,n). find n
Please answer this question, will give brainliest!
Use the distributive property to factor the expression. 12xy + 28xz
-4x-2(8x+1)=-(-2x-10)
which of these is not shared by bohrs model and the modern atomic model?A) both have electrons surrounding the atomic nucleus.B) both have electrons that can mo