victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Which has a physical property? A. Reactivity B. Burning point C. Boiling point D. Chemical stability
What is 67 multiplyed by 55 ?
What is the change in the boiling point of a solution made by dissolving 14.7 g of c6h12o6 into of water? the density of water is and ?
Mahatma gandhi's lifelong commitment to non-violent solutions to social problems would likely be considered an example of a(n) ______ trait.
does anyone know the anserw the symbol of the element
What constitutional principles are indicated in the Dred Scott v Sandford case? Please help I'm so confused.
Write y=-5/8x+3 in standard form using integers?
The function c(t) represents the total cost for an artist to draw t pictures. c(t)=34.5t+127.5 What does the value 34.5 represent in this situation? The
The Union used a military strategy known as the Anaconda Plan. Which of the following describes this strategy correctly?
You plan to make this tent using waterproof fabric. Which calculation will help you best decide how much fabric you will need? (Omit the floor of the tent in yo