harley27
harley27 harley27
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-01-2017
2 bananas are $0.50
2 oranges are $1.20
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-01-2017
find cost of 1 of each
1.50/6=0.25 per banana
3.00/5=0.60 per orange

2*0.25+2*0.60=0.50+1.20=1.70

total cost is $1.70
Answer Link

Otras preguntas

Add an adverb to improve the sentence the sport has change with the nation
Which is a sentence fragment? A. He mentioned it, but nothing more. B.Yesterday waves crashed against the jetty. C. A cup of milk, two eggs, and a bowl. D
why do historians need anthropologists and archaeologists to study prehistory?
induction of 9,3,1,1/3,1/9, what are nrxt three numbers
what is 6421 in scientific notation
Round to the nearest whole number. 24.867 239.901 19.98 3.392
32.309 on expanded form
What do you need to do to avoid a floating quotation
what wattage is a toaster that uses 5 amps from a 120 volt outlet
what is the best estimate for the product of 289 and 7