aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

what does you can't make a silk purse out of a sow's ear
Marty ate 4/6 of his pizza and Luis at 5/6 of his pizza.marty ate more pizza than Luis. How is that possible?
Adding heat to a liquid causes which of the following physical changes? A. increases mass B. increases density C. decreases density D. no physical change
Paolo's puppy weighed 11 lbs at the vets Office.what is this weight in ounces?
How did huck escape the clutches of the angry townspeople ?
A subordinate clause actually is a thought complete in itself. a. True b. False
in 2004 about $38 out of every $100 spent on advertising was spent on television advertising. The amount spent on radio advertising was about 21% as much as was
What body system that controls. Growth , metabolism,and regulates reproduction through hormones
Congestive heart disease and asthma are examples of _______ conditions. a. chronic b. metastatic c. primary d. acute
according to the declaration what powers belong to the us