pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

By 1914, which European nation had the most powerful navy?
Which statement about classical Greek drama is true? A. Plays were performed in small, indoor venues for aristocratic audiences. B. Actors wore terra cotta mask
A triangle has an exterior angle with a measure of 120°. Can you determine the measures of the interior angles? Explain.
sum of 8 and a number is 5 less than 70
in what shape are the lateral faces of a pyramid
0.083 repeding as a percentage?
What is the ratio of x to y? 2 x ---- = -------- 3 3x+y
I REALLY NEED HELP WITH THIS CHEMESTRY PROJECT. I DO NOT UNDERSTAND ANYTHING OF THIS. CAN YOU GUYS PLZ HELP ME? Problem: You and your team work at Southern Nev
In Ms.Perron's class 75% of the students are boys there are 18 boys in the class what is the total number of students in Ms.Perron class
What is the first thing Aslan does when he returns? A. He plays tag with Susan and Lucy. B. He takes Susan and Lucy home. C. He lets out a loud roar. D. He hunt