prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Consider the relation {(–4, 3), (–1, 0), (0, –2), (2, 1), (4, 3)}.Graph the relation.State the domain of the relation.State the range of the relation.Is
Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
Select the simplified expression for 8(x - 4) - 4(x - 3) + 7x. 11x + 4411x - 711x - 4411x - 20
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
A moving company is trying to store boxes in a storage room with a length of 5 m, width of 3 m and height of 2 m. How many boxes can fit in this space if each i
What is one fact about xuchal
Select the simplified expression for 8(x - 4) - 4(x - 3) + 7x. 11x + 4411x - 711x - 4411x - 20
What is the factor of (2ab)(-5ab)
The fetus is nourished by the __________ during the first 7 weeks and by the _______ from week 8 through birth ?
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit