makaylajacksgarage1 makaylajacksgarage1
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mike had $25 to spend on three pens.
After buying them he had $19. How
much did each pen cost?

Respuesta :

anthonystegman123
anthonystegman123 anthonystegman123
  • 04-09-2021

Answer:

mike spent 6 dollars, each pen cost 2$

Answer Link

Otras preguntas

What is the completely factored form of x4y – 4x2y – 5y? y(x2 – 5)(x2 1) y(x2 5)(x2 – 1) (x2y – 5)(x2 1) (x2y 5)(x2 – 1)
summarization assignment: imagine that while flipping through a new textbook you see that it spends a lot of time discussing experiments with rats and pigeons.
Which statement supports the notion that all people are not created equal? Select the number of the correct statement.
Can a average velocity be zero.Why? ​
Can you explain the English spelling rules?​
How do you solve this question
If you were going to build a brand new city today, where would you want to put it? Why? Remember, you want to have a city with a functioning economy, reasonable
Warm Shelters.org received a donation of $32,000 to buy beds and dressers for its new dormitories. Each bed will cost $320.00 and each dresser will be $75.00 ea
For her job, natasha spent a total of n minutes processing id card applications and driver's license applications. it takes natasha 15 minutes to process and id
Part B Assume the statement is true for n=k. Prove that it must be true for n=k+1, therefore proving it true for all natural numbers, n. Hint: Since the total n