BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
What does it mean for an equation to express y in terms of x?
Human movement involves the complex interplay of many body systems. Please select the best answer from the choices provided. T F
The symbiotic relationship between a flower and the insect that feeds on its nectar is an example of a. mutualism because the flower provides the insect with f
what part of advertising play in populating the Great Plains
A trapezoid has an area of 24 square meters. The lengths of the bases of the trapezoid are 5 meters and 7 meters. What is the height of the trapezoid? 4 meters
How do you factor 6x^2+14x+4
Which group of chordates has a notochord and includes separate males and females? jawless fish cartilaginous fish bony fish lancelets
Suppose you're an attorney. In a case you're presenting to a federal court, you argue that the person you're defending suffered cruel and unusual punishment. Wh
When you do 288 divided by 30 long division what's the remainder