guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

What is 3/10 - 1/4 in simplest form
The circulatory system is an organ system that is composed of __________. cells, organs, and organisms cells, tissue, and organisms tissue, organs, and organism
the United States Constitution delegates police power mainly to
What pattern will result from plotting all points x, y that satisfy an equation in the form ax+by=c
the tip of a match contains chemical energy. Kevin's father lit a match and blew out the flame. then he tried to light the same match again . Kevin observed tha
y=-2x-1 slope intercept graph
What is the city-state of Athens sometimes called?
Isotopes of uranium are the most common fuel used in nuclear power plants. True/ False
Is 3/4 less than 3/8
how do you solve polynomial equation by factoring 2x^3 - 12x^2 = 32x - 192