bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! Explain how you solved
what are some internal and external reasons that a teen might use, or decide not to use, this drug? Write at least 3 sentences on this topic that seventh grader
Please help me!!!!!!
Which decision did the allies make about the future of Germany at the yalta conference
According to Max Weber, how did Calvinists view prosperity A)as a sign of God’s approval B)as a sign of their growing fortunes C)
PLEASE HELP ASAP!!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!! THE ANSWER IS NOT D. Scientific inquiry requires logical ideas that A. can be tested. B. are always correct
An area of a country located away front the capital
Why did private landowners need to build armies in Feudalism and Manor Life
The (bosses' , boss's) best employee is Hal. Which word correctly completes the sentence?
What is the Ka value if pka=10.36