shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

Kayla made observations about the selling price of a new brand of coffee that sold in three different sized bags she recorded those observations in the followi
evaluate −3(−10). 13 −13 30 −30
If -2m+3=m-12 what is the value of 10m
h(t)=4-t^2 find domain
Find the other endpoint of a line segment which one endpoint at (-3, 5) and whose midpoint is (5, 2)
whats the definition of saprophyte?
Why is it important to have recognize universal themes in literature
The road home is both icu and curvy, so be careful!
Which of the following is responsible for preparing the body for defensive action?
In a given month, Nadia earns $848 and owes d dollars in expenses. How much, in dollars, does she have left after paying for expenses?