lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASER HELP!! 40 POINTS
In which of the following environments would an AW technician be most likely to work? A. daycare centerB. reception hall C. farm D. highway​
this is why the nuer and dinka history of conflict. use chapter 3 to answer your questions and write a constructed response using the race method. need help as
5= 1 and 1/2 (X - 6 )​
China maintained complete control of silk production (monopoly). What were the effects of this? А increase in prices of silk B decrease in prices of silk с D de
How much more than 1/4 cup is 3/4 cup?
Describe the ways the Dawes Act represented a departure from earlier U.S. Indian policy.
if you were a manager how can you help your company maintain its its competitive edge? essay​
Choose one of the stories from this lesson, and write one paragraph about that story's plot, characters or theme, and explain how it strengthened the story.(Not
) Which expression is equivalent to 1/3b - 7?